Çatınızın Ömrünü Tamamladığını mı düşünüyorsunuz?

Uzun zamandır çatınız ile ilgili problemler mi yaşıyorsunuz? Defalarca tamirat ve tadilata rağmen istediğiniz sonucu alamadınız mı? Çatınız akıtıyor mu? Yazın çok sıcak, kışın çok mu soğuk oluyor?

Ülkemizde, çatıda, yukarıdaki problemlerle yaşayanlar hiç de azımsanmayacak sayıdadır. Nüfusun yüzde otuz altısının sızdıran çatı sorunu bulunmaktadır. (Kaynak; TÜİK 2018 yılı gelir ve yaşam koşulları araştırma sonuçları) İklim ve hava şartlarına uygun olmayan malzemelerin tercih edilmesi, birbiriyle bütünleşik ve uyumlu malzemelerin kullanılmaması, kötü işçilikler, çatıdaki problemlerin başlıca sebepleri olarak sıralanabilir.

Tüm bu soruların cevabı sizde de evet ise, çatıdan en iyi performansı alabilmek için sertifikalı ve garantili malzemeler kullanan, işçilik garantisi veren, uzman bir çatı firmasına danışılması faydalı olacaktır. Uzman kadro tarafından, mevcut çatının neye ihtiyacı olduğu tespit edilmeli, çatıda aktarma mı yoksa yenileme mi yapılacağına karar verilmelidir. Yenileme gerektirecek bir çatıda, yalnızca onarım yapmak daha sonra ilave masraflar çıkmasına ve yenileme için ayrılan bütçenin çok daha üzerinde bir harcama yapılmasına neden olabilir. Bu nedenle ilk önce, doğru tespit, sonrasında, çatınıza uygun ürün ve çözümlere karar verilmesi faydalı olacaktır.

Çatı bir sistem olarak ele alınmalı, konstrüksüyon seçiminden, yangın, ısı ve su yalıtım yönetmeliklerine uygun malzemelerin belirlenmesine, yağmur suyu dere ve iniş sistemi, güneş enerjisinden elektrik, sıcak su elde etmek de dahil, bütün olarak değerlendirilmelidir. Çatı yalıtım malzemeleri ve solar sistemlerdeki teknik yenilikler ile çevreye duyarlı, sürdürülebilir yaşam konforu sağlayan çatılar elde edilebilecek ve binanızın değeri de artacaktır.

Alanında uzman olan Şenol Çatı İnşaat, talebiniz doğrultusunda, yerinde keşif ve inceleme yaparak durumu tespit eder, sağlıklı, uzun ömürlü, konforlu bir çatıya sahip olabilmeniz için çatınıza uygun ürün ve çözümleri tarafınıza sunar, vermiş olduğu garantili uygulama hizmeti ile sizlere huzurla oturabileceğiniz mekanlar oluşturur.

Çatı Kaplama Malzemesi Nasıl Seçilir?

Evinize yeni bir çatı koyma zamanı geldiğinde, birçok seçenek vardır. Şu anda çatıda sahip olduğunuza benzer bir malzemeye takılıp kalmıyorsunuz. İşte bir çatı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta ve özel ihtiyaçlarınız için doğru çatı kaplama malzemeleri.

Çatı Kaplama Kontrol Listesi

Çatınızı değiştirmek evinize yapılan bir yatırımdır. Aşağıdakiler gibi belirli faktörleri dikkate aldığınızdan emin olmak istersiniz:

 • Çatı ne kadar dayanacak
 • Çatının maliyeti nedir?
 • Malzemeler geri dönüştürülebilir mi yoksa çevre dostu mu?
 • Seçtiğiniz malzeme evinize iltifat edecek mi?
 • Kullanmak istediğiniz malzemeye yerel bina yasalarınız tarafından izin veriliyor mu?
 • Kasırga veya orman yangınları gibi doğal afetlere dayanabilecek mi?

Eviniz için bir çatı seçerken tüm bu faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı çatı kaplama seçenekleri diğerlerinden daha uzun süreceğinden, fiyattan daha fazlasına bakmak önemlidir.

Farklı Çatı Malzemeleri

Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok farklı malzeme varken, her biri hakkında biraz bilgi sahibi olmak önemlidir. Bütçeniz ister sadece ucuz bir şeyi desteklesin, ister yerel yapı kanunlarının izin verdiği hemen her şeye açık olun, birkaç seçeneği karşılaştırmak istersiniz. En popüler çatı kaplama malzemelerinden bazıları şunlardır:

 • Asfalt Kompozisyonu Zona – En popüler seçenek olan ve evlerin büyük bir yüzdesinde bulunan asfalt zona, en ucuz seçeneklerden biridir. Ancak bu zonalar çok dayanıklı değildir ve çevre dostu değildir.
 • Metal – Çatınız için başka bir seçenek de metaldir. Asfalttan daha pahalı ama aynı zamanda daha dayanıklı. Çelik, bakır veya metal çatı kaplama seçiminize bağlı olarak , fiyat orta ila pahalı arasında değişebilir. Bu tip çatı kaplama çok dayanıklıdır, hafiftir, hem rüzgara hem de ateşe dayanıklıdır ve geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılabilir.
 • Plastik Polimer – arduvaz veya odun sarsıntılarına benzeyecek şekilde yapılmış bu tür malzemeler sentetik ve çok dayanıklıdır. Bazıları geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmıştır ve plastik polimer çatı kaplamasının maliyeti orta düzeydedir.
 • Kil Fayans – Kil fayanslar hem kırılgan hem de ağırdır, ancak çok uzun süre dayanırlar. Bu, az bakım gerektiren bir seçimdir ve mükemmel yangın direnci sağlar. Ancak çok pahalıdırlar.
 • Beton Karo – Kil karolara daha ucuz bir alternatif olan beton kiremit oldukça dayanıklıdır, ancak aynı zamanda çok ağırdır.
 • Kayrak – Doğal kayrak kayadan yapılmış bu, bulacağınız en eski çatı kaplama malzemelerinden biridir. Kayrak çok dayanıklıdır, ancak aynı zamanda kırılgan ve pahalıdır.
 • Ahşap Zona ve Sarsıntılar – Çürümeye dayanıklı ahşaplardan yapılmıştır, bu tür bir çatı işlem görmedikçe yangına çok fazla dayanıklılık sağlamaz. Ahşap kiremit ve sarsıntıların daha kısa bir ömrü ve makul bir fiyatı vardır.

Çatı Maliyetleri

Tüm bu popüler çatı kaplama seçeneklerini karşılaştırmak, sizin için doğru olan bir çatı seçmenize yardımcı olacaktır. Bazı çatı kaplama seçenekleri diğerlerinden daha uzun sürecek, ancak daha pahalıya mal olabilir . Ancak maliyet buna değebilir. Örneğin, bir asfalt çatı kare başına 75 ila 125 dolar arasında bir maliyete sahip olacak ve 20 yıla kadar sürecekken, metal bir çatı iki veya üç kat daha pahalı olabilir ve 50 yıla kadar dayanabilir.

Yeni çatınıza karar vermeden önce tüm seçeneklere bakmak, malzemeleri karşılaştırmak ve garantinin malzemenin dayanıklılığı ile uyumlu olduğundan emin olmak önemlidir. Unutmayın, bu bir yatırımdır ve hafife alınmaması gereken bir karar değildir.

Çatı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çatıdan beklentimiz, evimizi ve içindeki her şeyi korumaktır. Bu zaman zaman düzenli bakım ve onarım gerektirir. Bununla birlikte, birçok ev sahibinin gözden kaçırdığı bir faktör, çatıların neyden yapıldığını, malzemelerin zayıf yönlerini ve güçlü yönlerini ve onu her yıl bozulmamış durumda tutmak için ne yapmaları gerektiğini. bilmesi gerekmektedir. Kullanılan epeyce farklı çatı kaplama malzemeleri vardır. En yaygın görülenlerden bazıları burada vurgulanmıştır. Çatı malzemenizi tanımak, daha uzun süre dayanmanıza yardımcı olabilir, bu da tüm evinizin değerini ve iç huzurunuzu artırır.

Bir binanın temeli kadar çatı da önemlidir. Bir çatı, başka bir yapı elemanı gibi görünse de, diğerlerinin yanı sıra, binadaki insanların ve mülklerin hava koşullarından korunması ve estetik zevklerin sağlanması gibi faydalar sağlar.

Evet, bir çatı önemlidir, ancak binanıza hangi çatının takılacağını seçmek göründüğü kadar kolay değildir. Bunun nedeni, uygun bir seçim yapılmadan önce birçok şeyin dikkate alınması gerektiğidir. Bu faktörler şunları içerir:

Uzun ömür

Bir çatı seçerken, uzun süre dayanacak bir çatı seçmeyi düşünün. Sık bakım, onarım ve / veya değiştirme gerektirmeyen biri.

Maliyet

Farklı çatı kaplama levhalarının farklı fiyatları vardır. Bazıları nispeten ucuzken bazıları ucuzdur. Fiyat farkı, marka, kalite ve hatta üretim maliyetindeki farkın bir sonucu olabilir.

Genel olarak, daha kaliteli ve uzun süre dayanan çatı kaplama levhaları, daha düşük kaliteye sahip olanlara ve uzun ömür özelliği olmayanlara göre daha pahalıya mal olma eğilimindedir. Pahalı olduğu gerçeğinin kaliteli olduğu anlamına gelmediği de unutulmamalıdır; üretici sadece markayı satıyor olabilir.

Bir çatı örtüsü için ne kadar ödemek istediğinizi belirleyin. Bu kararı verirken, finansal maliyeti ve estetik, dayanıklılık ve malzeme ağırlığı gibi diğer finansal olmayan maliyetleri göz önünde bulundurun.

Estetik

Bir çatının bir binanın temel parçası olması, estetik zevkler gibi yapısal olmayan faydalar sunmaması gerektiği anlamına gelmez. Bir çatı seçerken, evinizi estetik olarak tamamlayacak bir çatı seçin.

Verandanızı, kapılarınızı, baca yapınızı ve pencerelerinizi tamamlıyor mu? Bir seçim yapmadan önce bu soruyu sorun.

Dayanıklılık

Bir çatı seçerken, dirençli olmak önemlidir. Binanız doğal afetlere yatkın bir alandaysa veya bu afetlerden etkilenme olasılığı olan bir alandaysa bu özellikle önemlidir.

Kasırgalara, fırtınalara ve / veya kasırgalara karşı biraz dirençli olan bir çatı seçmek istersiniz. Ayrıca ağaç dalları ve diğer uçan döküntüler tarafından vurulduğunda çökmeyecek bir çatı tercih etmek istersiniz.

Orman yangınlarına eğilimli veya orman yangınlarına duyarlı olma olasılığı olan bir bölgede yaşarken, bu yangına yakıt olarak hizmet etmeyecek çatı kaplama malzemelerini, özellikle de ahşaptan yapılmış çatıları tercih etmeyi düşünmelisiniz.

Bir binayı yutan bir yangına karşı dirençli olabilecek neredeyse hiç çatı bulunmamakla birlikte, yakındaki bir yangından kaynaklanan kıvılcımlar veya közler nedeniyle yangına neden olmayacak olanlar vardır.

Malzeme ağırlığı

Bir binanın ağırlığının büyük kısmı binanın kendisinde olduğu kadar, ağır çatı kaplama malzemeleri binanın yapısını etkileyebileceğinden, bu binaya ağır basacak çatı kaplama malzemeleri kullanmak istemezsiniz. Binanızın yapısal ağırlığını tamamlayacak ve aşırı yüklemeyecek çatıları tercih edin.

İklim Koşulları

Bir çatı kaplama tipi seçimi yapılırken binanın bulunduğu bölgenin iklimi de dikkate alınmalıdır. Çok yağmur yağarsa, su akışına izin veren eğimli bir çatı tercih etmek isteyebilirsiniz.

Nemli koşullar, malzemesi bu mikrobiyal büyümeye elverişli olan çatılarda küf, küf, alg ve diğer mikrobiyal toplulukların büyümesini teşvik eder. Soğuk iklime sahip bir yerdeyseniz, binada ısıyı hapsedecek çatıları tercih etmek isteyebilirsiniz.

Bakım gereksinimleri

Çatı tipini seçerken, bakım gereksinimlerini göz önünde bulundurun.

Bu gereksinimler, sızıntı hasarının olasılığını ve sıklığını, bu hasarların onarım kolaylığını, kullanılan malzemenin türünü, bu çatı kaplama malzemesinin onarım ve / veya bakım için gerektiğinde kullanılabilirliğini, bakım maliyetini ve bu çatı bu bakımı yapacak teknisyene

Bina​ tipi

Çatı kaplama tipini seçerken, çatıya ihtiyaç duyan binanın yeni mi, çatısının değiştirilmesi gereken mevcut bir bina mı yoksa son zamanlarda çatısına da ihtiyaç duyan bir uzantısı olan bir bina mı olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Yeni bir bina ise, yukarıda belirtilen noktalara ve bu yazının ilerleyen kısımlarında bahsedilecek olan diğer faktörlere göre çatı seçimi yapabilirsiniz.

Ayrıca, çatısının değiştirilmesi gereken mevcut bir bina ise, çatı eğimi ve alttaki çatı yapısı gibi halihazırda mevcut bileşenler gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Yerel kodlar

Bazı eyaletlerin ve toplulukların, içlerinde bulunan binalar için geçerli olan kurallarının yanı sıra, sakinlerin kullanımına izin verilen yapı malzemesi seçimi de vardır. Hangi çatı kaplama tipini kullanacağınızı seçerken, bunları dikkate almanız ve bu kurallara aykırı olmayan çatı kaplama tiplerini seçtiğinizden emin olmanız gerekir.

Ayrıca, benzer görünüme sahip binalara sahip mülklerde ve diğer kapalı topluluklarda yaşıyorsanız, diğerleriyle uyumlu çatıları seçmeyi düşünmelisiniz.

Evet, çatıları seçerken benzersiz olabilirsiniz, ancak kendi çatılarınızın halihazırda mevcut olanlarla çelişmesine izin vermemeye çalışın.

Enerji verim​liliği

Enerji verimli çatılar, yüksek yansıtma ve / veya yayma kabiliyetine sahip çatılardır.

Yansıtıcılık, bu durumda, güneşten çok fazla radyasyonun olduğu yaz koşullarında, çatının bu güneş enerjisinin çoğunu yansıtması ve binayı, özellikle yüksek katlı bir binanın üst kısımlarını, diğerlerinden daha az sıcak tutması anlamına gelir. Bunu yaparak, binadaki sıcaklığı kontrol etmeye, daha soğuk tutmaya ve odayı soğutmak için daha az elektrik gerektiğinden elektrik faturalarının daha az olmasına yardımcı olur.

Emisivite, bu durumda, çatının bir miktar güneş enerjisi emebileceği ve daha sonra bunu yayabileceği anlamına gelir. Bunu yaparak bina daha sıcak kalır; daha soğuk dönemlerde elverişli bir durum.

Bu durumda, soğuk dönemlerde evi ısıtmak için daha az enerji gerekir.

Bu enerji tasarruflu çatılar başlangıçta pahalı olsalar da, uzun vadede tekrarlayan enerji faturalarından tasarruf etmeye yardımcı olurlar.

Çatı Tamiri Ve Onarımı Nasıl Yapılır?

Çatı onarımına giren birkaç faktör vardır. Bir çatı onarım işine başlamadan önce, her sorunun göründüğü kadar basit olmadığını unutmayın. Birkaç çatı yapısı değiştirmenin basit bir işi gibi görünen şey, profesyonel yardıma ihtiyaç duyan daha istilacı bir sorunu yamamak ve gizlemek olabilir. Eğer uğraştığınız şeyin sorunun tam kapsamı olduğundan emin değilseniz, çatı tamiri projesine başlamadan önce ücretsiz bir profesyonel inceleme ve fiyat teklifi için aradığınızdan emin olun.

Ev sahibi olmayı da içeren görevler arasında çatı kaplamanıza özen göstermektir. Bir çatı kaplama problemi yaşadığınızda, bugün halletmeyi düşündüğünüz bir şeydir. Bununla birlikte, birçok insan, herhangi bir olası sorundan kaçınmak için çatı kaplama sistemlerini nasıl uygun şekilde koruyacaklarını bilmiyor. Neyse ki, makaleye uymak sizi tam olarak nasıl eğitecek.Döşemelerin gerçekten değişmesi gerektiğinde beklemeyin. Küçük sorunları ihmal etmek, gelecekte daha büyük endişelere dönüşebilir. Çatı ile ilgili sorunların derhal çözülmesi, daha fazla kredi tasarrufu yapmanın yanı sıra daha sonra birçok sorundan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Çatı sisteminizle uğraşmak onu kalıcı kılacaktır.

Çatınızda bir sızıntı mı var? Kesintisiz oluklarınızı kontrol edin. Evinizin yağmur olukları kolayca durdurulabilir ve özellikle de yakın zamanda temizlenmemişlerse, sızıntıların temel nedenlerinden biri olabilir. Yaprak gibi parçacıklarla dolu olduklarını görürseniz, temizlediğinizden emin olun.Bir satış elemanı sizi doğrudan bir teklife zorluyorsa, onu geri çevirin. Bu insanlar genellikle etik değildir ve puan kaybetmenize neden olan bir anlaşma imzalamanızı sağlamaya çalışırlar, bu nedenle kendi başınıza onlarla başa çıkmanıza izin vermemeniz iyi bir öneridir.

Bir çatı müteahhidi ile bir anlaşma imzalarken, malzeme fiyatları ve ayrıca işçilik ile ilgili ince baskıyı arayın. Bir işletmeyle, maliyetleri ve iş sırasında artarsa ​​kesinlikle ne olacağını ayrıntılarıyla anlatın. Yalnızca fiyata dayalı bir çatı kaplama müteahhidi seçmeyin. Kesin, daha az maliyetli fiyatlar cebinize fayda sağlayabilir, ancak ihtiyaç duyduğunuz en kaliteli işi alamayacağınızın bir işaretidir. Potansiyel bir çatı ustasının güvenebileceğiniz biri olup olmadığını öğrenmek için firmamıza bir göz atın.

Çatınızla ilgili olarak iyi arkadaşlarınıza danışın. Pek çok insan evlerini kendi başlarına koruyor ve aynı şeyi nasıl yapacağını bulması için bir arkadaşına yardım etmekten çok mutlu. Ayrıca, işe yarayan birini bulamazsanız, en azından size yardımcı olabilecek bir servis sağlayıcıdan mükemmel bir öneri alabilirsiniz.Kapınızı rastgele çalan ve aynı zamanda damlayan çatınızı tamir etmek için kullanan kişilerden emin olmayın. Etik olmayan dolandırıcılar kesinlikle işi yapmayı teklif edecekler ve çoğu zaman hiçbir işi yapmadan paranızla kaçacaklar. Yapılmış bir çatı kaplama işine ihtiyacınız varsa, araştırma çalışmanızı yapın ve ayrıca güvenebileceğiniz profesyonel bir çatı ustası keşfedin.

Harika bir çatı ustası bulmak zor. Bir fırsatınız olduğunu düşünüyorsanız, o kişiden arayabileceğiniz en az üç tavsiye teklif etmesini isteyin. Önceki tüketicilerle konuşmak size çatı ustanızdan ne tür bir uzmanlık ve iş çıkarabileceğiniz konusunda bir fikir verecektir.Kendi çatınızla ilgileniyorsanız, her zaman güvenliğin ön planda olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Yağmur yağıyorsa veya hava kötüyse asla çatı kaplamanıza tırmanmayı denemeyin. Bu nedenle, gerçekten çiseledikten sonra hala ıslaksa çatıya çıkmaktan kaçınmalısınız.

Konutunuzda bir sızıntı yaşıyorsanız, çatı kaplamanızdaki vadileri mutlaka inceleyin. Bir vadi, 2 köşenin karşıladığı ve bir sırtın geliştiği yerdir. Burası su veya karın birleşebileceği ve çatı kaplama malzemelerinin başka herhangi bir yerden çok daha hızlı erozyona uğrayabileceği yerdir. Hasarlı olmadıklarından veya tahliyeyi engelleyebilecek herhangi bir parçacık olup olmadığından emin olmak için öncelikle oradaki karoları inceleyin.

Yepyeni bir ev geliştirme prosedüründeyseniz, uzun ömürlü bir çatı kaplama ürünü seçin. Yeni evinize taşındıktan 15 veya 20 yıl sonra çatı kaplama sisteminizi değiştirme konusunda endişelenme niyetinde değilsiniz. Seçiminizi yapmadan önce çeşitli çatı kaplama ürünlerine göz atın.Çatınızda yeni kiremitlerin asılması için gerçekten ödeme yaptıysanız, aldığınız şeyi aldığınızdan emin olun. Sonunda ceplerinde biraz daha fazla para olması için çatınıza kesinlikle eski malzemeleri yerleştirmeye çalışacak çok sayıda etik olmayan çatı kaplama müteahhidi var. Kendi başınızaysanız, yaptığınız her türlü ölçümü her zaman kesinleştirdiğinizden emin olun. Bir ölçümde ne kadar emin olsanız da, küçük bir hata önemli malzemeleri israf etmenize neden olabilir ve bu da yüzlerce veya belki de binlerce kişinin kaybolmasına neden olabilir.

Özellikle soğuk kış mevsiminde, kesintisiz olukların, çatı kiremitlerinin ve çatınızın altında hızla buz birikebilir. Buz, duvar yüzeylerinize her ulaştığında, bir iç mekan damlaması meydana gelebilir. Neyse ki, bu sorunu en iyi havalandırma ile durdurabilir, ayrıca bir damlama tarafının yanı sıra yağmur ve buz koruyucuları monte edebilirsiniz.Bu yazıda daha önce belirtildiği gibi, çoğu kişi uygun çatı kaplama bakımı hakkında hiçbir şey bilmiyor. Bununla birlikte, çatınızı korumak için yapmanız gerekenler konusunda şu anda çok daha iyi bir öneriye sahip olmalısınız. Yukarıda gösterilen eylemleri gerçekleştirmek, gelecekte gerçekten kötü sorunlar yaşama olasılığınızı kesinlikle azaltacaktır.

Call Now ButtonHemen Arayın