Çatı Kaplama Malzemesi Nasıl Seçilir?

Evinize yeni bir çatı koyma zamanı geldiğinde, birçok seçenek vardır. Şu anda çatıda sahip olduğunuza benzer bir malzemeye takılıp kalmıyorsunuz. İşte bir çatı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta ve özel ihtiyaçlarınız için doğru çatı kaplama malzemeleri.

Çatı Kaplama Kontrol Listesi

Çatınızı değiştirmek evinize yapılan bir yatırımdır. Aşağıdakiler gibi belirli faktörleri dikkate aldığınızdan emin olmak istersiniz:

 • Çatı ne kadar dayanacak
 • Çatının maliyeti nedir?
 • Malzemeler geri dönüştürülebilir mi yoksa çevre dostu mu?
 • Seçtiğiniz malzeme evinize iltifat edecek mi?
 • Kullanmak istediğiniz malzemeye yerel bina yasalarınız tarafından izin veriliyor mu?
 • Kasırga veya orman yangınları gibi doğal afetlere dayanabilecek mi?

Eviniz için bir çatı seçerken tüm bu faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı çatı kaplama seçenekleri diğerlerinden daha uzun süreceğinden, fiyattan daha fazlasına bakmak önemlidir.

Farklı Çatı Malzemeleri

Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok farklı malzeme varken, her biri hakkında biraz bilgi sahibi olmak önemlidir. Bütçeniz ister sadece ucuz bir şeyi desteklesin, ister yerel yapı kanunlarının izin verdiği hemen her şeye açık olun, birkaç seçeneği karşılaştırmak istersiniz. En popüler çatı kaplama malzemelerinden bazıları şunlardır:

 • Asfalt Kompozisyonu Zona – En popüler seçenek olan ve evlerin büyük bir yüzdesinde bulunan asfalt zona, en ucuz seçeneklerden biridir. Ancak bu zonalar çok dayanıklı değildir ve çevre dostu değildir.
 • Metal – Çatınız için başka bir seçenek de metaldir. Asfalttan daha pahalı ama aynı zamanda daha dayanıklı. Çelik, bakır veya metal çatı kaplama seçiminize bağlı olarak , fiyat orta ila pahalı arasında değişebilir. Bu tip çatı kaplama çok dayanıklıdır, hafiftir, hem rüzgara hem de ateşe dayanıklıdır ve geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılabilir.
 • Plastik Polimer – arduvaz veya odun sarsıntılarına benzeyecek şekilde yapılmış bu tür malzemeler sentetik ve çok dayanıklıdır. Bazıları geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmıştır ve plastik polimer çatı kaplamasının maliyeti orta düzeydedir.
 • Kil Fayans – Kil fayanslar hem kırılgan hem de ağırdır, ancak çok uzun süre dayanırlar. Bu, az bakım gerektiren bir seçimdir ve mükemmel yangın direnci sağlar. Ancak çok pahalıdırlar.
 • Beton Karo – Kil karolara daha ucuz bir alternatif olan beton kiremit oldukça dayanıklıdır, ancak aynı zamanda çok ağırdır.
 • Kayrak – Doğal kayrak kayadan yapılmış bu, bulacağınız en eski çatı kaplama malzemelerinden biridir. Kayrak çok dayanıklıdır, ancak aynı zamanda kırılgan ve pahalıdır.
 • Ahşap Zona ve Sarsıntılar – Çürümeye dayanıklı ahşaplardan yapılmıştır, bu tür bir çatı işlem görmedikçe yangına çok fazla dayanıklılık sağlamaz. Ahşap kiremit ve sarsıntıların daha kısa bir ömrü ve makul bir fiyatı vardır.

Çatı Maliyetleri

Tüm bu popüler çatı kaplama seçeneklerini karşılaştırmak, sizin için doğru olan bir çatı seçmenize yardımcı olacaktır. Bazı çatı kaplama seçenekleri diğerlerinden daha uzun sürecek, ancak daha pahalıya mal olabilir . Ancak maliyet buna değebilir. Örneğin, bir asfalt çatı kare başına 75 ila 125 dolar arasında bir maliyete sahip olacak ve 20 yıla kadar sürecekken, metal bir çatı iki veya üç kat daha pahalı olabilir ve 50 yıla kadar dayanabilir.

Yeni çatınıza karar vermeden önce tüm seçeneklere bakmak, malzemeleri karşılaştırmak ve garantinin malzemenin dayanıklılığı ile uyumlu olduğundan emin olmak önemlidir. Unutmayın, bu bir yatırımdır ve hafife alınmaması gereken bir karar değildir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Call Now ButtonHemen Arayın