Tadilat

Tadilat inşaat, esasında iç içe olan iki kavramdır. Tadilatın yapıldığı bir alanda inşaat çalışmasının da olacağı bir gerçektir. Özellikle kapsamlı yapılan tadilatlar alanın neredeyse tamamının bir inşaata dönüşmesine neden olacaktır.

Komple ev tadilatlarının yapıldığı projelerde, mutlaka evin tesisatları komple gözden geçirileceği için duvarlar ciddi hasar görecektir. Özellikle elektrik hatlarının geçtiği hizada duvarda gerekli ölçüde delikler açılır. Su ya da doğalgaz hattı üzerinde de aynı şekilde duvar yine delinecektir. Delinen duvarlar ile neredeyse evin her yeri tam bir inşaat halini alır.

Ev tadilat veya işyeri tadilat işlerinde bazen alanlarda odalar ikiye bölünebildiği gibi, bazen de iki alan arasındaki duvar kaldırılarak alan büyültmek istenebilir. Her iki durumda da evin, işyeri içerisinde bir yıkım ya da yeniden inşa söz konusu olacaktır. Bu durum da yine ev, işyeri içerisinde bir inşaat çalışmasının varlığını gösterecektir.

Ancak inşaat ve tadilattan anlaşılan bilgiler yalnızca bunlar değildir. Bazı durumlarda evlerin, işyerin metrekaresine müdahale edecek bir takım değişiklikler gerekli olabilir. Bu değişiklikler öncesinde bir mimarın proje hazırlaması ve belediyeden bu değişikliğe dair tadilat yapı izni almak gereklidir. Onay işleminin akabinde ancak bu tadilat inşaat çalışmasına geçilebilir.

Aslında evin, işyerin yapısı ruhsatlıdır ancak tadilata esas alan, evini işyrin taşıyıcı bloklarına ve metrekareyi etkileyecek düzende olması sebebi ile yine bir ruhsat alma işlemine tabi tutulacaktır.

Planlı alan yönetmeliği kapsamında gerekli proje mimar tarafından çizilir ve onaylatılır. Hali hazırda var olan projeye ilave bir proje onaya sunulur. Daire veya işyeri sıfırdan projelendirilmez. Bu sebeple tadilat inşaat işi olarak geçer. Bu işlem başvurusu olmadan yapılan bütün inşaat tadilat işlemleri “kaçak yapı” olarak adlandırılır.

Evin balkonunun kapatılarak bir oda gibi eve dahil edilmesi, kendi bahçesinde yer alan bir alanı evine ekleyerek yapının genişletilmesi, evin oda olarak yer alan bir kısmının açık hale getirilmesi gibi durumlar tadilat inşaat olarak adlandırılır ve hepsi mutlaka izin alındıktan sonra yapılması gereken çalışmalardır.

Call Now ButtonHemen Arayın